PROJELER

Genç Stem İle Hayalleriniz Burada Gerçekleşiyor...

Sınır Hattı Güvenlik Projemiz

Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları'ndan Ödüllü Projemiz "Sınır Hattı Güvenlik Silahı"

Projemizin adı; Sınır hattı güvenlik silahı
Projemizin amacı; Güney ve Doğu bölgelerimizin sınır hatlarında savaşın olması ve ülkemizi git gide tehdit etmesi sınır güvenliğini arttırmaya yönelik önlemleri almayı gerektirmektedir. Amacımız hem askerimizin sınır hattında bulunan bu silahı uzaktan kumanda yöntemi ile kontrol ederek can güvenliğini sağlamak hem de sınır bölgelerinden ülkemize terörist girişini önlemektir. Ayrıca yerli yapım bir sınır güvenlik silahı üreterek ülkemizde en çok bütçe ayrılan askeri birimlere katkıda bulunmak, ülke ekonomisine yarar sağlamaktır.

Projemizin prototipini tasarlarken çeşitli Legolar, plastik silah, Wifi ile bağlantı kurulabilen ve kontrol edilebilen bir kamera, ısı ve hareket sensörü, güneş enerjisi paneli, akü, 3 adet motor ve dişliler ayrıca kontrol yazılımını atabileceğimiz bir robot kiti kullandık. Güneş enerjisi paneli sisteme bağlı olan aküyü doldurmaktadır. Plastik silahın odağını kontrol edebilmek için üzerine bir kamera yerleştirilmiştir. Motorlardan biri soldan sağa dönüşü sağlayan çarklara bağlıdır. Bir diğer motor sistemi yukarı ve aşağı indiren çarkları çalıştırmaktadır. 3. motor ise silahın tetiğini kontrol etmekte ve gerektiğinde aldığı komutla atış yapmaktadır. Önde bulunan sensör ise sınır hattında meydana gelen hareketliliği kontrol merkezine sinyal olarak göndermektedir. Legolar kullanarak sistem sağlamlaştırılmış ve silahın geri tepmesi sırasında kalibrasyon ayarlarının bozulmaması için güçlendirmeler yapılmıştır.

Projemizin 4 ayrı işlevi bulunmaktadır. Sahip olduğu güneş enerjisi paneli sayesinde ihtiyaç duyduğu enerjiyi 48 saat boyunca kullanabileceği bir aküde depolayabilmektedir. Ayrıca hareket ve ısı sensörü sayesinde sınırın hemen ötesinde bulunan hareketliliği algılamaktadır. İleri görüş kamerası ve uzaktan kumanda edilebilme özelliği ile tespit edilen düşmanı güvenli bir kontrol noktasından uzaktan imha edebilmektedir. 180 derece sağa-sola, yukarı-aşağı dönme özelliği uzaktan kumanda yöntemi ile hedefi tam odaklayabilmektedir. Sürekli atış yapabilme özeliği ile otomatik silahların kullanımına uygun olarak tasarlanmıştır. Projemizin görselleri aşağıda sunulmuştur.

Projeyi tasarlarken Araştırma ve inceleme yöntemini kullandık. Sınır hatlarında meydana gelen asker kayıpları ve ülkeye terörist girişini yeterli düzeyde önleyememe gibi bir problem durumu belirlenmiş ve bu sorunun çözümü için araştırmalar yapılmış uygulaması ve üretimi kolay olabilecek bir model düşünülmüştür. Bunun için çeşitli hipotezler kurulmuş ve en uygun model üzerinde çalışılmıştır. Model hedefi doğru vurabilme, geri tepmelere karşı sistemin ayarlarının bozulmaması ve en uygun materyallerin kullanılması açısından defalarca test edilmiş, deneme yanılma yöntemi sıklıkla kullanılmış ve tekrar eden denemeler sonucunda en kullanışlı olan sistem üzerinde çalışılmıştır. Ayrıca beyin fırtınası, deney ve gözlem yöntemlerine de başvurulmuştur.

Projemizin hedef kitlesi sınır güvenliğimizi korumakla yükümlü askeri birimlerimizdir. Tasarımımız güneş enerjisinden faydalanabildiği için maliyeti düşürmekte ve bu sayede oldukça işlevsel olmaktadır. Soğuk havalarda, gece şartlarında ve her an bombaların düşebileceği bir ortamda kontrol odasından, uzaktan kumanda edilebilmesi oldukça pratiklik sağlamaktadır. Askeriyenin mevcut silahlarına nazaran oldukça düşük maliyetli olması ve yerli yapım olacak olması bu silahı diğerlerinden ayıran bir özelliktir.

Projemizin sonucunda ülkemiz yerli üretim, maliyeti düşük ve çok fonksiyonlu bir sınır güvenlik silahına sahip olmuş olacaktır. Projemiz uzaktan kumanda özelliği ile askeri güçlerin can güvenliğini korumuş olacaktır. Maliyeti düşük olacağından terörist girişi bulunan ve tehdit altında olan bütün sınır hattına kısa aralıklarla bu silahlar kurulacak ve tüm sınırın güvenliği sağlanmış olacaktır. Mevcut kamera sistemi ve hareketi algılayan sensörleri sayesinde her hareketlilikte kameradan izleme imkânı olacak ve tehditler ülke sınırına yetişmeden imha edilmiş olacaktır. Güneş enerjisi ile çalışabilir olması da enerjiye bağımlılığı azaltacağından daha kullanışlılık sağlayacaktır.

Okunma 491 defa

Bu kategoriden diğerleri:


'Hava'lı Araba Projemiz

İletişim Bilgilerimiz

Narlikuyu Mh. Fevzi Çakmak Bulvari.  Dokuzkardesler İnş. H. Orhan apt. Dış Kapı No:9
Karaköprü / ŞANLIURFA Posta Kodu: 63330

Sosyal Medyada Biz

İstatistik

Bugün57
Dün51
Bu Hafta253
Bu Ay2301
Toplam54792

2021-01-28

Okut - Bul

Genç Stem