PROJELER

Genç Stem İle Hayalleriniz Burada Gerçekleşiyor...

'Hava'lı Araba Projemiz

Hava basıncını kullanarak hareket eden araba projemiz

Öğrencilerimize giriş aşamasında "şişirilmiş balon serbest bırakıldığında neden uçar?" sorusunu yönelttik. Gelen tüm cevaplar dinlenip tartışıldıktan sonra öğrencilere bilimsel bilgi verildi.
 
Bilimsel bilgi; Balonun hareket etmesi balonun içinde bulunan havanın dışarıda bulunan hava arasında bir akım oluşturması ve bunun sonucunda ortaya çıkan itme kuvettinin balona hareket kazandırmasıdır. Yani havanın itme kuvveti vardır.
 
Daha sonra öğrencilerden bu bilimsel bilgiyi kullanarak balondaki havayla hareket edebilecek bir araba modeli tasarlamaları istendi. Tasarlanan modeller üzerine tartışıldı ve bu modeller 3d ile modellendi. Mühendislik tasarım sürecinde öğrenciler hayal ettikleri araba modelini 3d ile tasarlayıp modellerini baskıya aldılar. Çıkan balon arabası oldukça güzel sonuçlar verdi. 
 
Sonuç olarak kısa vadede öğrenciler havanın itme kuvveti vardır dediğimizde bir kaç saat içinde unutacakları bu bilimsel bilgiyi STEM yaklaşımı ile yaparak yaşayarak öğrenip, öğrenmelerini kalıcı hale getirdiler.  Uzun vadede ise bu kalıcı öğrenmeler neticesinde öğrenciler bilginin gerçek hayatta ne işe yaradığını kavrayıp, tüketimden çok üretime odaklanacaklardır.

Okunma 837 defa

İletişim Bilgilerimiz

Narlikuyu Mh. Fevzi Çakmak Bulvari.  Dokuzkardesler İnş. H. Orhan apt. Dış Kapı No:9
Karaköprü / ŞANLIURFA Posta Kodu: 63330

Sosyal Medyada Biz

İstatistik

Bugün47
Dün51
Bu Hafta243
Bu Ay2291
Toplam54782

2021-01-28

Okut - Bul

Genç Stem