PROJELER

Genç Stem İle Hayalleriniz Burada Gerçekleşiyor...

Genç STEM projesi 'Fizik Tedavi Bisikleti'

Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları sergi projemiz Fizik Tedavi Bisikleti

Projemizin Adı; Fizik Tedavi Bisikleti

Projemizin amacı: Bir kaza sonucunda belden aşağısı tutmayan, yürüme yeteneğini kaybeden bireyler için eski hayatına geri dönebilmeleri adına fizik tedavi yöntemleri uygulanır. Bu tip hastaların en çok ihtiyacı olan şey güneşten gelen ışınlarda bulunan kemik gelişimini kuvvetlendirici D vitamini ve bolca harekettir. Fakat hastalar yürürken çok zorlandıklarından ve kapalı hastane ortamlarında bu işlevi gerçekleştirdiklerinden ancak haftada birkaç kez uygulayabilmektedir. Bizim tasarladığımız bisiklet güneş enerjisi ile çalışmaktadır. Güneş ışınları güneş paneline vurdukça tekerleklere bağlı bulunan motoru çalıştırmakta ve bu motorda tekerleği sürekli ve hafif bir şiddetle döndürmektedir. Bu sayede hastamız dış ortamda hem güneş ışığındaki D vitamininden faydalanacak hem tekerleklerin enerjiyle dönüşü onun hareket kabiliyetini arttırıp sürekli bir hareket yeteneği sağlayacak hemde kapalı ortamlarda, hastane ortamında olmaktan kurtulup evinde, parkta ya da bir bahçede tedavisini rahat bir şekilde görmüş olacaktır.

Projemizin hedef kitlesi yaşlılığın getirmiş olduğu sebeplerle dizlerinden rahatsız olan tüm bireyler ayrıca bir kaza sonrası belden aşağı kısımlarında hasar meydana gelmiş hastalarımızdır. Ayrıca projemiz güneş ışığından faydalanmak ve hareket etmek isteyen herkes için uygundur.

Projemizin diğer bisikletlerden farklı olarak sadece insan gücüyle çalışmamakta güneş enerjisinden aldığı destekle daha kolay ve hastalara uygun bir kullanım sunmaktadır. Bu nedenle diğer fizik tedavi yöntemlerinden ve bisikletlerden daha işlevseldir. Ayrıca doğaya, çevreye, ekonomiye sağladığı katkı ile çevre dostu bir projedir. Projemiz aynı zmaanda hastaların psikolojik durumlarında da iyileştirme yaparak tedavi sürecini hızlandırabilir.

Projemizin yöntemi; Beyin fırtınası, deney ve gözlem yöntemlerini kullandık. Araştırma ve inceleme basamaklarında öncellikle problem durumumuzu belirleyip daha sonra bu probleme çözüm olabilecek hipotezler ürettik. Hem malieti düşük hem çevre dostu hemde probleme tam çözüm sağlayacak bir model üzerinde çalıştık ve sonunda ürünümüzü ortaya çıkardık.

Projemizin sonucu; Projemizin sonunda ayaklarından şikayeti olan her birey güneş ışınları sayesinde hem bol D vitamini alacak hemde normalde hareket ettiremediği yada zor hareket ettirdiği bacaklarını hareket ettirecektir. Bu sayede eve kapanmaktan kurtulan hastalar evlerine alabilecekleri bu bisiklet sayesinde istediği ortamda kullanabilecek, parklarda bahçelerde evinde tedavisini sürdürebilecektir. Bu proje sayesinde engelli parkları oluşturabilinir ve onlarında spor yapabilecekleri alanlar yaratılabilinir.

Okunma 547 defa

İletişim Bilgilerimiz

Narlikuyu Mh. Fevzi Çakmak Bulvari.  Dokuzkardesler İnş. H. Orhan apt. Dış Kapı No:9
Karaköprü / ŞANLIURFA Posta Kodu: 63330

Sosyal Medyada Biz

İstatistik

Bugün47
Dün51
Bu Hafta243
Bu Ay2291
Toplam54782

2021-01-28

Okut - Bul

Genç Stem